Saygıyla Andık

Gazeteci Uğur Mumcu, katledilişinin 26. yılında adını taşıyan parkta saygıyla anıldı.

Ankara’daki evinin önünde 24 Ocak 1993 yılında katledilen Gazeteci Uğur Mumcu, anıldı. Mumcu, Yeni Cuma Cami karşısında bulunan adını taşıyan parktaki anmaya CHP İzmit Belediye Başkan adayı Fatma Kaplan Hürriyet, KOGACE Başkanı Mesut Çatak, Başkan Vekili Cemal Kaplan, Kartepe Belediye Başkan adayı Cumhur Karakadılar, CHP İzmit Belediye İlçe Başkanı Hakan Çakar, DSP İl Başkanı Halim Dedeoğlu, İzmit İlçe Başkanı Hülya Yıldırım, BARO Başkanı Bahar Gültekin Candemir, KYÖD Başkanı Didem Turan, Eğitim İş Kocaeli Şube Başkanı Emine Çalık, CHP İzmit Belediye Meclis Üyelerinden İlker Ulusoy, Erdin Albayrak, MMO Kocaeli Şube Başkanı Murat Kürekçi, Veli-Der Kocaeli Şube Başkanı Göksal Yılmaz ve gazeteciler katıldı.

‘FAİLLERİ HALA BULUNAMADI’
KOGACE, Kocaeli Barosu, KYÖD, TMMOB ve Eğitim İş’in ortak düzenlediği anmada açıklamayı BARO Başkanı Bahar Gültekin Candemir yaptı. Candemir, “Gazeteci-Yazar-Hukukçu Uğur Mumcu 24 Ocak 1993 yılında evinin önünde arabasına kurulan bir bombanın patlamasıyla katledildi. Üzerinden 26 yıl geçmesine rağmen bu alçak suikastin failleri, azmettirenleri bulunamadı. Tıpkı Muammer Aksoy, Çetin Emeç, Turan Dursun, Bahriye Üçok, Ahmet Taner Kışlalı, Gaffar Okan suikastlerinde olduğu gibi. Gazetecilik yaptığı yıllar boyunca kendisini her ortamda önce Atatürkçü olarak tanımlayan Uğur Mumcu, antiemperyalist; yurtsever bir gazeteci olarak demokrasi ve hukukun üstünlüğü için mücadele etmeyi ilke edinmiş; hayatını, halkın gerçekleri öğrenmesi idealine adamıştır” dedi.

‘KANAAT ÖNDERİ OLDU’
Sözlerini sürdüren Gültekin Candemir, “1971 Askeri Müdahalesine ve 1980 darbesine karşı en etkin mücadeleyi cesurca sergilemiştir. Gerek köşe yazılarında gerekse katıldığı televizyon programlarında cemaat tehlikesine dikkat çekmiş ve ‘’Tarikatlara ve cemaatlere alınan genç çocuklar, 30 yıl sonra General olacaklar ve Cumhuriyete karşı ayaklanacaklar” demiştir. Haberlerini titiz araştırmaları sonucunda kanıtlarıyla birlikte kamuoyuna sunan ve bu surette halkın güven ve sevgisini kazanan Uğur Mumcu ; her zaman Cumhuriyet ,demokrasi, Laiklik ve toplumsal barış için mücadele etmiş , üstün tuttuğu bu değerlere karşı oluşabilecek her türlü tehlikenin ortadan kaldırılması için çözümler üretmeye çalışmış ve toplumun kanaat önderlerinden birisi olmuştur” dedi.

‘HAYATINA RAĞMEN YAZDI’
Mumcu’nun hukukçu titizliği ile yaptığı araştırmalarda sadece ve sadece hakikatin peşinden koştuğunu ifade eden Gültekin Candemir, “Kalemini hep demokrasiden ve halktan yana kullanmıştır. Uğur Mumcu öldürülmeden önce ilk kez Türkiye’deki Gladio’yu, Devlet içinde o zaman cemaat diye anılan FETÖ örgütlenmesini, Rabıta örgütünün Türkiye’deki faaliyetlerini; güneydoğu sorununda bilinmeyenleri; Papa Suikastında ve Abdi İpekçi cinayetlerinde Ağca ve yakın çevresini; hayali ihracatları, uluslararası silah kaçakçılığı ve Türkiye bağlantılarını ortaya çıkarmıştır. Yaptığı hiçbir haberin aksi kanıtlanamamıştır. Devlet, Cumhuriyet ve demokrasi düşmanları ile ilgili hazırladığı her dosya hayatını riske attığı halde Uğur Mumcu araştırmaya ve yazmaya devam etmiştir” dedi.

‘HALK KAHRAMANI’
​Gültekin Candemir şöyle devam etti: “Kendisini “Ben Atatürkçüyüm. Ben Cumhuriyetçiyim. Ben Devrimciyim. Ben antiemperyalistim. Ben tam bağımsız Türkiye’den yanayım. Ben özgürlükçüyüm. Ben insan haklarının savunucusuyum. Ben yobazların, vurguncuların, işbirlikçilerin düşmanıyım” diye tanımlayan ve hayatını bu değerlere adayan Uğur Mumcu, o yıllardan bu yıllara yazdıkları ve söyledikleri ile zamana meydan okuyan, bugün dahi ardında bıraktığı eserleri ile halkı için Hukuk Devleti, Cumhuriyet, Adalet ve Demokrasi mücadelesi veren büyük bir devrimci ve aydındır. Bir halk kahramanıdır.”

GAFFAR OKKAN’I DA UNUTMADI
Mumcu’nun sözleriyle devam eden Gültekin Candemir, “Bir gün mezarlarımızda güller açacak ey halkım, unutma bizi. Bir gün sesimiz, hepinizin kulaklarında yankılanacak ey halkım, unutma bizi’ diye bugünlere ve bizlere seslenen Uğur Mumcu unutulmadı… Unutulmayacak… Sesi eserleriyle hep kulaklarımızda yankılanacak. Bu gün de Cumhuriyet, demokrasi, hukuk devleti mücadelemizin kılavuzu onun söyledikleri, azmi ve inancı olacaktır. Katledilişinin 26. yılında demokrasi şehidimiz Uğur Mumcu’yu ve katledilişinin 16. Yılında hayatını canı pahasına terör örgütleri ile mücadeleye adayan şehidimiz Gaffar Okan’ı saygıyla anıyor; cinayetlerinin aydınlatılması ve faillerinin yakalanmasını ümit ediyoruz” diye konuştu.(Kocaeli Paraf)

0CBYPV7D9C

2CCRTVWWOZ

3H2QHE6QJU

5ONDN5JR62

1000x600-N08Q-mumcusuz-26-yilda-kocaelide-ortak-anma

A08AMBML8I

MW1NRJS28M

ORY11AA4T7

TP5AX6X8XM

VETSUPRWTI

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir