Mumcu kitap okuyarak anıldı

12606994_1103438009688867_855816833_n

Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti, Kocaeli Barosu ve Kocaeli Yüksek Öğrenim Derneği’nin birlikte düzenlediği Uğur Mumcu’yu anma etkinliğinde bu yıl da 5 dakika boyunca hep birlikte Mumcu kitapları okundu

kara

24 Ocak 1993 tarihinde otomobiline kurulan bombalı tuzak sonucu hayata gözlerini yuman gazeteci, yazar ve hukukçu Uğur Mumcu, Kocaeli Barosu, Kocaeli Yüksek Öğrenim Derneği (KYÖD) ve Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti (KOGACE) tarafından Uğur Mumcu Parkı’nda düzenlenen etkinlikle anıldı. Baro Başkanı Sertif Gökçe, KYÖD Başkanı Turgay Yılmaz ve KOGACE Başkanı Çetin Gürol’un ev sahipliği yaptığı programda gazetecilerin yanı sıra birçok sivil toplum örgütü, demokratik kitle örgütü ve sendika temsilcisi yer aldı.

yılmaz

TURGAY YILMAZ KONUŞTU

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programda düzenleyiciler adına konuşmayı KYÖD Başkanı Turgay Yılmaz yaptı. Yılmaz, gerek gazeteci, gerekse de bir araştırmacı yazar olarak Türk toplumunun nezlinde büyük saygınlığa sahip olan Uğur Mumcu’yu kaybetmenin üzüntüsünü yaşadıklarını ifade ederek şunları söyledi: “Mumcu, gazetecilik hayatı boyunca Atatürk’ün ‘Tam Bağımsız Türkiye’ ideali için mücadele verdi. Türkiye’yi hedef alan kirli oyunların üzerine yılmadan, kalemini sakınmadan, korkusuzca gitti. Uğur Mumcu’nun bıkmadan usanmadan yazdığı, araştırarak ortaya koyduğu gerçekler ve bunlardan çıkartılması gereken dersler, o gün dikkate alınsaydı, Türkiye bugün karanlık yapıların, haksızların hüküm sürdüğü bir ülke değil, gerçek anlamda demokratik, laik bir hukuk devleti olacaktı.

kitap

KATİLLER BULUNAMADI

Evet, Türkiye, tam 23 yıldır Uğur Mumcu’nun katillerini bulamamış olmanın ayıbı ile yaşıyor. Ne yazık ki Uğur Mumcu cinayeti, ülkemizde yaşanan binlerce faili meçhul cinayetten biri olarak tarihte yerini aldı, bu cinayetleri aydınlatmak birilerinin işine gelmedi. Oysaki faili meçhul cinayetlerin olduğu bir ülke asla ve asla bir hukuk devleti olamaz. Faili meçhul cinayetlerin olduğu bir ülkede toplumsal barış sağlanamaz. Faili meçhul cinayetlerin olduğu bir ülkede demokrasi kalıcı olamaz. Ülkemiz, değerli soruşturmacı-yazar Uğur Mumcu’nun katillerinin hala bulunamamasının ayıbını yaşarken, bu ayıba bir de ifade ve basın özgürlüğü konusunda yaşıyor. Başta Can Dündar ve Erdem Gül olmak üzere 30’un üzerinde gazeteci ve yazar, yaptıkları haberler nedeniyle bugün dört duvar arasında yaşıyor. Onların da özgürlüklerine kavuşacakları günü özlemle bekliyoruz. Bu topraklarda insan haklarının, özgürlüklerin yeşermesi için tüm faili meçhul cinayetleri aydınlatmak, hukuksuzlukların önüne geçmek gereklidir. Aynı zamanda ifade ve basın özgürlüğünü sonuna kadar savunmak ve bunun gerekliliklerini yerine getirmek gereklidir.” Yılmaz’ın konuşmasının ardından katılımcılara Mumcu’nun “Söz Meclisten İçeri” ve “12 Eylül Adaleti” adlı kitapları dağıtıldı. Etkinlikte 5 dakika boyunca Mumcu’nun kitapları okunurken, daha sonra ise Mumcu’nun büstüne karanfil bırakıldı.

12596408_1103526753013326_716607951_n ikili

Bu sergide haberciler var

Gazeteci, yazar ve hukukçu Uğur Mumcu’nun ölüm yıl dönümünde Türkiye Haber Kameramanları Derneği’nin hazırladığı “Haberciler Fotoğraf Sergisi”, Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti işbirliği ile Sabancı Kültür Merkezi’nde açıldı. Baro Başkanı Sertif Gökçe, KYÖD Başkanı Turgay Yılmaz ve TGF Yönetim Kurulu üyesi, KOGACE Başkanı Çetin Gürol, bir hafta boyunca İzmitlilerle buluşacak olan serginin açılışını yaparken, Derneğin Kocaeli’deki temsilcisi Cüneyt Ali Horozal da katılımcılara teşekkür etti. Gökçe, Gürol ve Yılmaz, yaptıkları konuşmalarda sergi nedeniyle Cüneyt Ali Horozal ve dernek yönetimine teşekkür etti. Basın mensuplarının haber yaptıkları sırasında çekilen ilginç fotoğraflarının yer aldığı sergi, katılımcıların büyük beğenisini topladı.

 

 

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir