KOGACE, Ceyhan ve Altunyuva’yı ziyaret etti

chp ak parti

AK Parti İl Başkanı Şemsettin Ceyhan ve CHP İl Başkanı Cihat Altunyuva’yı ziyaret eden Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Çetin Gürol, iki başkandan, gazete ve gazetelerin haklarıyla ilgili bazı taleplerde bulundu

Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti (KOGACE) Başkanı Çetin Gürol ve yönetimindeki bazı isimler, 7 Şubat’ta gerçekleştirilen kongre ile AK Parti İl Başkanlığı koltuğuna oturan Şemsettin Ceyhan ve Yalçın Kuşkan’ın milletvekili aday adaylığı nedeniyle istifa etmesinin ardından CHP İl Başkanı olan Cihat Altunyuva’ya bir ziyaret gerçekleştirdi. İki ziyaret de samimi bir ortamda gerçekleşirken Gürol, gazete ve gazetelerin haklarıyla ilgili bazı taleplerde bulundu.

YIPRANMA PAYI

Gürol, AK Parti ve CHP’li milletvekillerine iletilmesini istediği taleplerini şöyle sıraladı: “Demokrasinin vazgeçilmez unsurları olan siyasi partilerimizden özellikle 2008 yılında kaldırılan 5 yıllık yıpranma payımız ile ilgili bir talebimiz bulunmaktadır. 2013 tarihinde tekrar bir yasal düzenleme yapılarak meslektaşlarımıza 3 yıllık bir yıpranma hakkı verilmiştir. Biz geçmişte olduğu gibi yıpranma payımızın 5 yıla çıkartılmasını talep ediyoruz. İnternet medyası ile ilgili de şuanda TBMM’de bekletilen yasa teklifi ile ilgili de çalışmaların hızlandırılmasını istiyoruz.

 

RESMİ İLAN

Yine Basın İlan Kurumu’ndan ilan almaya hak kazanan gazetelerimize yönelik ilan fiyatlarında da ciddi düzenleme yapılması gerekiyor. Malumunuz yerel gazetelerimiz Basın İlan Kurumu’ndan aldıkları Resmi İlan ile ayakta kalmakta ve gazetelerimiz için hayati önem arz ettiği gibi biz çalışanlar için de önem arz eden bir konudur. Ancak yeni yapılan ilan fiyatlandırmasındaki zam ile gazetelerin temel giderlerinde önemli bir kaleme haiz olan kağıda yapılan zam oranı arasında uçurum vardır. Bu nedenle özellikle Anadolu’da faaliyet gösteren yerel gazetelerimizin güçlenmesi demokrasimizin de gelişimine büyük katkı sağlayacaktır. Hal böyle iken Basın İlan Kurumu’nun Resmi İlan fiyatlandırmasının tekrar gözden geçirilmesini de sizlerin aracılığı ile talep etmekteyiz.”

altınyuva-gürol

DEMOKRASİNİN VAZGEÇİLMEZİ

Her iki başkan da, bu ziyaret nedeniyle Gürol ve yönetimine teşekkür ederken, KOGACE’yi ilk olarak ağırlayan Altunyuva, “Yerel basının ne kadar zor şartlarda gazetecilik yaptığını bilmekteyiz. Demokrasiyi ilke olarak edinmiş bir siyasi misyon olarak, bu ilkemizin basının gücüyle doğru orantılı olduğunu düşünmekteyiz. Bu nedenle bu haklı taleplerinize destek olacağız” dedi. Şemsettin Ceyhan ise, AK Parti döneminde basının çok daha özgür bir noktaya geldiğini vurgulayarak, “Bu talepleriniz çok önemli. Ben ve milletvekillerimiz ellerinden geleni yapacaktır” ifadelerini kullandı.

 

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir