Kamuoyuna duyurulur

LEVENT ALTUN
Çayırova Belediyesi’nin 3 Ağustos 2015 Pazartesi günü belediye meclis salonunda yapılan Ağustos ayı meclis toplantısında üzücü bir olay yaşandığı bilgisi bizlere ulaşmıştır.
Konu ile ilgili olarak Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti Başkan Vekili Levent Altun tarafından konunun muhatapları ile görüşülmüştür.
Batı Yakası TV’ye ait kameranın Çayırova Belediye Başkanı Şevki Demirci’nin talimatıyla kapatılarak, kameramanların dışarı çıkarılması olayı bizleri üzmüştür.
Başkan Şevki Demirci ile yaptığımız görüşme sonrasında, Kamera çekmek için özel izin gerektiğini belirtmiş, gerektiği durumlarda belediyenin görüntü servisi yaptığını ifade etmiştir.
Batı Yakası Tv yetkilileri ile yaptığımız görüşmede ise, halkı bilgilendirmek amacıyla Çayırova Belediye meclisinde görüntü çekmek istediklerini, ancak Başkan Demirci tarafından buna izin verilmediğini ifade etmiştir.
5680 sayılı Basın Kanununa istinaden biz medya çalışanları halkı bilgilendirmek amacıyla görev yapmaktayız. Aşağıda kanun ile ilgili maddede de belirtildiği gibi belediye meclis toplantıları basına açık olduğu gibi vatandaşlara da açıktır. Kocaeli genelinde tüm belediyelerimizde bugüne kadar basın mensupları görüntülü ve fotoğraflı haber yapmışlardır. Çayırova Belediyesi meclisindeki uygulamanın tekrar gözden geçirilerek, basın mensuplarına engel değil aksine daha fazla yardımcı olunarak kamuoyunun doğru ve tarafsız bilgilendirilmesinin yapılması en doğru karar olacaktır.
Kamuoyuna saygılarımızla bildiririz.
LEVENT ALTUN 
KOGACE BAŞKAN VEKİLİ 

5680-BASIN KANUNU

(Resmi Gazete: 26 Haziran 2004 – Sayı:25504)

Basın özgürlüğü

MADDE 3. — Basın özgürdür. Bu özgürlük; bilgi edinme, yayma, eleştirme, yorumlama ve eser yaratma haklarını içerir. Basın özgürlüğünün kullanılması ancak demokratik bir toplumun gereklerine uygun olarak; başkalarının şöhret ve haklarının, toplum sağlığının ve ahlâkının, millî güvenlik, kamu düzeni, kamu güvenliği ve toprak bütünlüğünün korunması, Devlet sırlarının açıklanmasının veya suç işlenmesinin önlenmesi, yargı gücünün otorite ve tarafsızlığının sağlanması amacıyla sınırlanabilir.

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir