CEMİYET ÜYELERİMİZİN DİKKATİNE!!!

Kongre ile başlayan süreçte çok konuşulan bazı konulara, yönetim kurulu olarak açıklık getirme zamanı geldiğini düşünüyoruz. Şeffaf yönetime olan inancımız gereği kimsenin kafasında soru işareti kalmaması için bu açıklamayı uygun gördük.
Medya evlerinin sayısını çoğaltacağız
15 Aralık tarihinde olağanüstü kongre ile göreve gelmemizin ardından en büyük hedefimiz olan ve üyelerimizden gelen en büyük talep olan medya evini hayata geçirebilmek için çalıştık. 1 ay gibi kısa bir sürede İzmit’te medya evini hizmete soktuk.
Medya evi sadece İzmit’te mi olacak?
Tabi ki hayır.
Gebze ve Gölcük’te de medya evlerini hayata geçirebilmek için çalışmalarımız devam ediyor.
Şeffaf olacağız
Evet söz verdik, tüm gelir ve gider hesaplarımızı herkesle paylaşacağız. Biz her zaman şeffaf bir yönetim olacağız. Herkes ayda iki defa medya evinde yapacağımız yönetim kurulu toplantılarına katılabilir, bize sorular sorabilir, istek ve tekliflerde bulunabilir, hesaplarımızı kontrol edebilir.
Tasarruflu davranacağız
Yönetim kurulumuzda harcamalar konusunda aldığımız en önemli kararlardan biri cemiyetimiz adına görevli olarak il dışına çıkacak yönetim kurulu üyelerimizin bir öğün yemek bedelinin ’20 TL’ olması oldu. Bunu karar defterine de geçtik. Artık kimse bu fiyatın dışına çıkamayacak. Her harcama karar defterine geçecek, bununla ilgili kararlarla alınacak.
Fuzuli harcamaları tespit ettik
Söylediğimiz gibi daha önce görev yapan arkadaşlarımızı incitmemek ve mesleğimizin saygınlığına gölge düşürmemek adına eski defterleri açmama kararındaydık. Ancak, dikene sarılan yılanın kendi canını yakacağını bilmemesi gibi cemiyetimizin eski yöneticisi gelir-giderleri şeffaf şekilde paylaşıp paylaşmayacağımızı hatırlatmış, hesap sormuş.
Herkesin bilmesini isteriz ki, cemiyetimizin hiçbir hataya mahal vermemesi için alanında uzman bir firma ile anlaştık. Tüm hesaplarımız incelemeye alındı. Tüm faturalar, yapılan harcamalar yeniden incelendi. Hesaplar incelendiğinde paraların nereye, ne amaçla harcandığını görünce üzüldük. Daha önce yönetimde yer alan arkadaşlarımızı incitmemek, mesleğimizin saygınlığına gölge düşürmemek adına bu harcamaları açıklamamaktan yana tavır aldık. Hataları ile sevaplarıyla olan her şeyi kabul ettik. Meslektaşlarını ev sahibi ve komşu yapanlara, hizmette bulunanlara teşekkür ettik. Ancak ısrarla bu konu gündeme getirildiğine göre bize de paylaşmak düşer.
Üzülerek açıklamak zorundayız ki, kontrolsüz, gereksiz ve fuzuli birçok harcama yapılmış. Sinema ve pop corn fişleri, federasyonun toplantıları için gelişigüzel harcanan paralar, aşırı yemek faturaları, konaklama faturaları, cemiyetimize ait olan kaskosu olan araç için alınan kaporta faturaları, hangi amaçla il dışına çıkıldığı belli olmayan ve harcanan paralar umarım cemiyetimizin eski yöneticisine ne yaptıklarını hatırlatır. Cemiyet üyeleri arasında bile nasıl ayrım yaptığınızı hesaplarınızdan görebilirsiniz. İşinize gelen üyenize çeyrek altın desek umarız anlarsınız. 15 Aralık 2018 tarihinden önce sadece 1,5 ayda 25 bin TL’nin nasıl eritilip, yeni yönetime 12 bin TL bırakıldığına bakabilirsiniz. Bize bu devredilen para ile ne mi yaptık? Medya evinin kiralanması, depozito ve emlak komisyon bedeli ve 2 kira ücretini ödedik. Medya evi için gerekli harcamalar yaptık. Yani cemiyetimize ait olan parayı sadece cemiyetimizin üyeleri için harcadık. Ve böyle de olacak.

2 +1 daireler için girişim yaptık ancak TOKİ izin vermiyor
Eski yönetici TOKİ basın konutlarında 2+1 dairelerin satış ve kiralanması için ne çalışma yapacağımızı sormuş. Öncelikle yeni yönetimin böyle bir taahhüdü ve açıklaması yok. Kendisi de bal gibi biliyor ki, 2+1 konutlar belirlenen sürede kiralanamaz ve satılamaz. Ancak, üyelerimizin 2+1 konutların kiralanması konusundaki istekleri üzerine TOKİ’de bulunan yetkililerle gerekli görüşmeler yapılmış ve bunun olamayacağının yeniden teyidi alınarak arkadaşlarımıza konu iletilmiştir.
Devre mülke kime ne zaman sıra gelir?
Eski yönetici, devre mülk, arsa ve iş yerinin akıbetini sormuş. Biz de kendisine soralım, 400’ün üzerinde üyesi bulunan bir cemiyet için neden ve hangi mantıkla Bodrum’dan devre mülk alınır? 400 üyesi bulunan bir cemiyetin üyeleri bu devre mülkten nasıl yararlanacak? Bunun akla ve mantığa sığacak bir izahı yoktur, olamaz da. Cemiyetimiz, yönetimindekilerin refahı için değil, üyeleri için vardır.
O tarlayı niçin aldınız, imar izni var mı?
Cemiyetimize ait Demirsoy İş Merkezi’nde bulunan iş yeri ve dağ başındaki ‘tarla’ nın satışı şu an için düşünülmemektedir. Ancak, kendisine soralım. Lütfen o tarlayı ne için ve hangi amaçla aldınız. Buranın imar izni var mıdır, yok mudur? Cemiyetimizin kaynaklarını ne için bu arsa için harcadınız?
Şahsa özel araç kullanımına son verdik
Gelelim cemiyetimize ait hafif ticari araç konusuna. Bu aracın sigortasını yaptırmanıza rağmen neden sigorta bedelini yatırmadınız? Trafik cezası, vergilerini neden yatırmadınız? Cemiyetimize ait 2014 model bu araç şahsi hizmete özel olmuş. Bakım, onarım, yakıt, kaskosu olmasına rağmen harcanan tamir bedelleri için binlerce lira harcanmış. Bu araç kapının önünde dursa bile yıllık 5 bin liranın üzerinde masrafı var. Bizler, il içerisindeki tüm işlerimizi kendi araçlarımızla ve toplu taşıma araçlar ile görebiliyoruz. Artık, artan amortisman bedeli, yüksek kilometre, kazalar nedeniyle gördüğü hasarlar üzerine aracı satma kararı aldık. Önce galericilerden fiyat aldık. Ancak, satış bedelimizin çok daha altında bir fiyat teklif etmeleri üzerine internet sitesinden satışa sunma kararı aldık. Ve 31 Ocak günü satışını gerçekleştirdik.
Kongre günü yaşananların sorumlusu sizlersiniz
Federasyon konusuna gelecek olursak, kongre günü istenmeyen olayların olmasının temelinde sizler ve federasyon yönetimi vardır. Neden mi? öncelikle siz cemiyet yöneticileri aynı zamanda da federasyon yöneticisiniz. Seçimden önce federasyon yöneticilerini kentimize getirerek misafir ettiniz. Federasyon yöneticileri kongre günü salona geldiğinde ve daha önce kentte bulunmalarına rağmen hiçbir şekilde bizlerle temas kurmamıştır. Sizlerin kongre günü sizden yana taraf olan, aynı zamanda federasyon yöneticisi olmanız nedeniyle federasyon yöneticilerini divan kuruluna önermeniz bu nedenlerle uygun değildi ve bizlerde buna haklı olarak tepki gösterdik. Seçimin ardından federasyonun tutumu ise apaçık bir şekilde ortaya çıkmıştır. Seçimin ardından sizlerin girişiminize destek olması ne yazık ki federasyonun tarafını göstermiştir.

Cemiyeti bölmeye çalışıyorsunuz
Daha önce, bu kentte Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti varken, başka bir cemiyete gerek mi var? gibi sözler söyleyen eski cemiyet yöneticisi, cemiyetin bölünmesi için gerekli çalışma içerisine girdi. Üzerine toprak çektiği cemiyeti yeniden ortaya çıkardı. Burayı federasyona üye yapmak için girişimde bulundu. Bu da sadece kendi konumunu korumak için yaptığı bir girişimden başka bir şey değil. Bizler, bir ve beraber oldukça güçlü oluruz. Ancak, eski cemiyet yöneticisinin yeniden hayata geçirdiği cemiyete de sizlerin daha önce karşı olduğu gibi de karşı gelmeyiz. Meslektaşlarımız nerede meslek adına işler yapacağına inanıyorsa orada olsun. Bu anlamda meslektaşlarımıza hayırlı olsun dileğinde bulunur, görevlerinde başarılar dileriz. Eski cemiyet üyesi katıldığı programda federasyon başkanının cemiyetimizin üyesi Süriye ÇATAK TEK hakkındaki, “Kadın mı? gazeteci bile değil yaptığım araştırmada”, “Yasaklı olan gazeteci kisvesi altına bir kişi” gibi onur kırıcı sözlerine sessiz kalmıştır. Eski cemiyet yöneticisi unutmamalıdır ki, kendisinin federasyonda görev almasının nedeni Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti’dir. Neden orada bulunduğunu iyi bilmelidir. Başkanın adamı değil, Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti’nin bir delegesi olarak oraya seçildiğini unutmamalıdır. Federasyon başkanı bizleri eleştirebilir. Ancak, fişleme, bir kadının onurunu kırıcı sözler söylemesi karşısında sessizliği ise konumunu korumaktan yana tavır almasının en acı gerçeğidir. Bu nedenle Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti’nin bir temsilcisi olarak federasyonda yer almaması onun için en doğru karar olacaktır.
Haluk TURGUT’un kendi isteğiydi
Gelelim, Sayın Haluk TURGUT’un tutukluluk haline. Haluk TURGUT kendisiyle ilgili kararın eline ulaşmasının ardından bizleri bilgilendirdi. Konuyla ilgili yetkililerle ilgili görüşmelerimiz oldu. Ne yazık ki cezasının infazı için 1 günlüğüne de olsa cezaevine girmesi gerekiyordu ve 1 gün sonra da cezaevinden çıktı. Haluk TURGUT konunun duyulmamasından yanaydı ve konuda da görüşmelerimiz oldu. Bundan sonrasını konuyu sizin gibi farklı bir yere çekmemek adına açmıyoruz.
Üyeliklerin sisteme geçmesi
Cemiyetin eski yöneticisi cemiyetin yeni üyelerinin sisteme girilmemesinden veryansın etmiş. Eski yönetim tarafından üyelikleri kabul edilen 84 üyenin hiçbir belgesi yok. Nasıl üyelikleri kabul edildi, bunu eski cemiyet yöneticisine soruyoruz.

3 bin TL’lik açık
Yeni yönetim olarak göreve geldikten sonra uzman bir firma ile anlaştığımızı bildirmiştik. Olağan üstü kongrede hesaplar oldu bitti ile kabul edildi. Evet, belki olağan üstü kongrede hesaplarınız ibra edildi belki ama hesaplarda 3 bin TL’lik bir açığınız var. Sizler daha önce cemiyeti teslim alırken aynı sorunu yaşadınız. Sizler açık olduğunu bildirdiğinizde eski başkan eşinin bileziklerini bozdurarak size gereken parayı verdi. Pekala siz bu 3 bin TL’lik açık konusunda ne yapmayı planlıyorsunuz?
Cemiyetine sahip çıkan herkesle projeleri konuşuruz
Proje konuşma konusuna gelinecek olursa, bunu başka platformda ve cemiyetin gerçek sahibi olan, cemiyetine ve üyesine sahip çıkan, koltuk derdinde olmayan, üyesi olan bir kadın gazeteciye onur kırıcı sözler söylenirken sessiz kalmayan kişilerle konuşmaktan yanayız. Bizler eski yönetimde yer alan arkadaşlarımızın tamamını suçlamıyoruz. Yapılan harcamalara bakıldığında da cemiyete taş atanların gerçek sorumlular olduğu görülecektir. Yoksa cemiyetimiz için hizmet etmiş her arkadaşımız bizim için çok kıymetlidir ve her zaman da öyle olacaktır. Mesleğimizin saygınlığı adına bu zamana kadar hiçbir açıklama yapmadık, gelinen sürecin bizleri bu açıklamaya itmesi nedeniyle üzgünüz. Umarız ki bir daha bu konularla kamuoyunu meşgul etmeyiz. Saygılarımızla.
KOCAELİ GAZETECİLER CEMİYETİ

HARCAMA GENEL GİDER İNDİRMEK İÇİN TIKLAYINIZ
cemiyet genel

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir