Cemiyette Yeni Dönem

Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti’nin bugün KOTO’da gerçekleştirilen olağanüstü genel kurulu tamamlandı. Seçimi Yenilikçi Gazeteciler kazandı.

Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti (KOGACE),  üyelerin imzasıyla, geçtiğimiz aylarda Olağanüstü Genel Kurul’u kararı alınmıştı. Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) Burhan Kasım Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen kurula Türkiye Gazeteciler Federasyonu Başkanı Yılmaz Karaca, CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay, CHP İzmit İlçe Başkanı Hakan Çakar ve çok sayıda cemiyet üyesi katılım gösterdi.

Çetin Gürol’un başkanlığındaki mevcut yönetim Türkiye Gazeteciler Federasyonu Başkanı Yılmaz Karaca’yı divan başkanı olarak önerdi ve oylamaya sunulmasına karşı çıktı. Yenilikçi gazeteciler ise Eyüp Gencer’i divan başkanı olarak önerdi. Ardından ortak bir önerge verilerek divan başkanlığı Mustafa Küpçü getirildi. Divan üyeliklerine ise Ahmet Yavuz, Yılmaz Değirmenci ve Büşra Kaya Divan seçildi. Genel Kurul’da 18 kişilik Yönetim Kurulu ve 5 kişilik Denetleme Kurulu, 3 kişilik TGF Delegeleri, 4 kişilik Basın Vakfı Delegeleri ve 4 kişilik TDGF Delegeleri seçildi.

2014 yılında yapılan tüzük değişikliği sebebiyle sarı basın kartı olmadığı gerekçesiyle  başkan adayı gösterilemeyen Yenilikçi Gazeteciler başkan adayı  Cemal Kaplan yerine yönetim de yer alan Demirören Haber Ajansı Kocaeli Şube başkanı Mesut Çatak gösterildi.  Kongrede  kürsüye çıkarak açıklama yapan Yenilikçi Gazeteciler Listesi Başkan adayı Mesut Çatak, “Biz bahsedildiği gibi belediyenin talimatıyla bir araya gelmedik. Buna bir nokta koyalım. Cemal Kaplan isminde birleşmiştik ancak tüzük engeline katıldı. Başkan adayının Sarı Basın Kartı olması gerekiyor. Bu yüzden ben aday oldum. Bu uygulama anti demokratik. Başkan seçilebiliyoruz ancak başkan olamıyoruz. Biz tüzüğü değiştireceğiz. Genç muhabir arkadaşlarımız için bir yere tahsis edeceğiz. Medya evleri oluşturacağız” ifadelerine yer verdi.

Konuşmasının devamında Çatak, “Üniversite eğitimi gören arkadaşlara burs vereceğiz. Üyelere faizsiz kredi olanağı sağlayacağız. İşsiz arkadaşlarımız için fon oluşturacağız. Yüksek Lisans yapmak isteyenler için üniversiteyle bağlantılı olacağız. Her ay üyelerimize toplantı düzenleyeceğiz. Her şeyden önce şeffaf olacağız. Mesleğe başlayan arkadaşlarımız asgari ücrete maruz kalmakta. Taban fiyatın düzenlenmesi için çalışma yapacağız” şeklinde konuştu.

 

Ardından söz alan ve Yenilikçi Gazeteciler gurubunda yer almasına rağmen Sarı Basın Kartı olmadığı için aday olamayan Cemal Kaplan, “Yaklaşık 35 yıldır gazetecilik yapıyorum. Her gün sesimi duyar, haberlerimi izlersiniz. Ne acı ki Çetin Gürol’un oluşturduğu tüzük sayesinde aday olamıyoruz. Arkadaşlarımızın yüzde 80’inin kartı yok. Hangi demokrasiden bahsediyorsunuz. Hep beraber düzeltelim bunu. Herkesin seçme ve seçilme hakkı olsun” diye belirtti.

Kaplan’ın ardından söz alan KOGACE Başkanı Çetin Gürol, “Genel Kurul’da gelen üyelerin oyuyla o tüzük değişti. Yalnızca Çetin Gürol’un tüzüğü değildi bu. Biz bir buçuk yıllık bir yönetimiz. Bütün kurumlar belediyelerden bir şey aldığında problem yok. Cemiyet alınca problem  var. Yeni dönemde tek yapacağımız şey sokağa daha fazla eğilmek olacak. TOKİ’de evim olup olmadığını hala bilmiyorum. Yarın öbür gün yüz yüze bakacağız. Benim orada evimin olması önemli değil artık. Başka şehirlere örnek olan projelerimize baksınlar. Kimse istifa edip gitmeyecek buradan. Basın hakları ve sansüre tamam. Basın İlan Kurumu’nun bir sopası var. Bir şey yapamıyorsunuz. Basın İlan Kurumu’nda müsteşarlar var. Ancak biz kol kola girersek sesimizi duyurabiliriz” diye konuştu.  Kürsüye söz alan ve başkana soru sorarak yanıt bekleyen Demokrat Kocaeli Gazetesi aynı zamanda Sabah Kocaeli Temsilcisi Abbas Çakar?

 

1.Cemiyet evlerinde fiyat belirleme süreci neden uzatıldı? 
2. İhalede fiyat belirlenmesine rağmen, TOKİ’nin mevzuatında “proje yüzde 30’u tamamlandığında peşinat ödenir” şartına rağmen neden TOKİ ile gerekli görüşmeler yapılmayıp üyeler,  kur farkı ile mağdur edildi? 
3. Konut alanlar arasında cemiyet üyesi olmayanlar var mı?  
4. Cemiyet adına yapılan harcamaların belgeleri nerde? 


5. Son aylarda usulsüz yapılan üyeler basın mensubu mu, değil mi?  

6. Tüzüğe uygun olmayan üye kayıtları neden yapıldı? 
7. Karar defterini alıp yanınızda gezdirdiğiniz doğru mu? Karar defterini diğer yönetim üyelerinden sakladınız mı? 
8. Cemiyet aracını arkadaşlarınız ile il içi ve il dışı gezmelerde kullandınız mı? Benzin parasını kendi cebinizden mi harcadınız?
9. Üye aidatı verip hala makbuzunu alamayanlar var bunlarla ilgili bir açıklamanız var mı? 10. İş yerinden kendiniz istifa ettiğiniz halde bunu seçim malzemesi yaptığınız ve beni işten attırdılar dediğiniz doğru mu? 
11. Basın kartınız olmadığı halde 8 ay bu cemiyete başkanlığınızı askıya almak yerine devam ettiğiniz doğru mu? 
12.  Bu soruyu tekrar tekrar soruyor altını özellikle çiziyoruz. KOD 36 ve sarı basın kartları iptal edilen arkadaşlar neden bilgilendirilmedi ve hukuki destek verilmedi? Siz kendi kartınızı aldığınız halde neden aynı yöntemle arkadaşlarımızın kartlarını almadınız? 
13. Kocaeli Üniversitesi’yle ortak yüksek lisans projesinde söz konusu haktan cemiyetimiz üyesi olmadığını tespit ettiğimiz bir kadını yararlandırdınız mı? 
14. Cemiyete ait müzeyi özel işleriniz ve özel davetleriniz için kullandığınız doğru mu? 
15. Cemiyet üyesi olmadığı halde araç kartı alan kişiler var mı? 
16. Kartlar demişken başkanla birlikte hep belediyeye yaslanıyorlar diyen arkadaşların tamamına gidecek de bazı sorular var: Dağıttık dediğiniz dizüstü bilgisayarlar nasıl alındı? Bazı üyelerimiz adına sahte imza atıp, dağıttığınız ancak o arkadaşlarımıza teslim etmediğiniz bilgisayarlar nerede? 
17. Üç yıldır düzenlediğiniz organizasyonlarda her yıl 150 konuk 3/4 gün otellerde misafir edildi. Bu imkanları kim tahsis etti? 
18. Arkadaşlarımıza dağıttık dediğiniz bisikletleri nerden aldınız? Nasıl dağıttınız? 
19. Belediyelerden yardım almadan gerçekleştirdiğiniz 2 tane proje söyler misiniz?  

Daha sonra seçime gidildi. Sandıktan çıkan sonuçlara göre

Mesut Çatak: 189 oy

Çetin Gürol: 185 oy

Geçersiz: 7 oy

Bu sonuçlarla Cemiyetin yeni başkanı Mesut Çatak Oldu

İşte Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti’nin yeni yönetimi;

Cemal Kaplan

Abbas Çakar

Ahmet Ayar

Bülent Ekinci

Emrah Erdoğan

Furkan Çalışkan

Oğuzhan Aktaş

Gürcan Yılmaz

Hakan Süer

Hayrettin Albayrak

İlker Akşit

Kadriye Karademir

Mesut Çatak

Recep Şeyhoğlu

Serkan Sidal

Süriye Çatak

Şengül Oymak

Yunus Kahraman

 

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir