Çalışan gazeteciler günümüz kutlu olsun!

10 OCAK

“Basında Çalışanlar ile Çalıştıranlar Arasındaki İlişkileri Düzenleyen 212 Sayılı Yasa”nın yürürlüğe girdiği tarih. Yılı; Türkiye Cumhuriyeti’nde yeni bir dönemin başlangıcı sayılan 27 Mayıs’ın 9 ay sonrası, 1961 tarihi…

Basın emekçilerinin özlük haklarının güvence altına alınmış olması kadar, gerçek “Basın Özgürlüğü” açısından da temel yasa olması, bir başka özelliğidir. Bir başka ifadesiyle de gazeteciliğin profesyonelleşmesi.

212 Sayılı o yasa 10 yıl süre ile “Basın Bayramı” olarak anılacak, kutlanacaktır. Sonrasında ise; 12 Mart 1971 darbesiyle “Çalışan Gazeteciler Günü” olarak bir anlamda sıradanlaştırılacaktır. Yasanın özü olan haklar, günümüze kadar gelen süreç içinde tek tek yok edilmiştir.

1850’li yıllara dayanan bir geçmişi olan Kocaeli Basını için de önemlidir. 10 Ocak ve 212 sayılı yasa. Aynen ülke genelinin bir kısmında olduğu gibi, “Profesyonel Gazeteci” anlayışının ete kemiğe bürünmesi nedeniyle. Kocaeli ilimizdeki Basın Çalışanları, ellerinden geldiğince haklarının savunucusu olmakla birlikte, “Gazeteci Ahlakı”nın temellerine koydukları harçlarla mesleğe katkılarını onurlarıyla sürdürmüşlerdir.

Kimsenin kuşkusu olmasın, her koşulda bu anlayışın  inançlı, bilinçli savaşımcısı olacaklardır.

Bu vesileyle çalıştıkları kurumların ve bizzat mesleğimizin maddi-manevi destekçileri Kocaeli halkına minnet ve şükranlarımızı sunarız…

 

Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti

Yönetim Kurulu Adına

ÇETİN GÜROL

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir